Maja renoveerimise lugu

Oleme oma ettevõttes spetsialiseerunud vanade majade renoveerimisele. Koidu tänaval maja number 59 oli just selline maja, mis oli seisnud seal kümme aastat, oodates, et keegi ta korda teeks. Meile see maja meeldis, sellel oli oma väärikas ajalugu ning see oli tunnistatud arhitektuurselt väga väärtuslikuks hooneks. Samas oli selle seisukord nii kehv, et hoone pidi oma uut omanikku ootama väga kaua. Lõpuks sattusime selle maja juurde meie ja otsustasime, et teeme selle maja korda. Võtsime seda järjest kihiti lahti. Hoone oli tõepoolest väga õnnetus seisus. Järele ei jäänudki palju muud kui paljad kandekonstruktrsioonid ning sisuliselt tuli see uuesti nullist üles ehitada.

Kuna maja oli seisnud kümme aastat tühjana, siis katus lasi läbi ning aknaid ees ei olnud. Alustasime renoveerimist konstruktsioonide avamisega. Õnnetuseks selgus, et maja siseste kandeseinte alused vundamendid olid kõik ära vajunud. Olime hetkeks juba päris trööstitus olukorras. Kogenud inseneri nõuannete järgi otsustasime, et valame maja alla terve maja kandekonstruktsioone kandva plaatvundamendi. Alustasime sellest, et eemaldasime sisemistest kandeseintest alumised mädanenud palgid ja tõstsime enne plaatvundamendi valamist maja tungraudadega õhku. Katus oli täiesti läbi, aga õnneks välised kandeseinad olid, arvestades olusid, üsna heas korras.

Eemaldasime vana katuse ja ehitasime veidi katust tõstes uue katusekonstruktsiooni, mille soojustasime väga korralikult. Hoovi poole ehitasime vintskapid ning lisasime ka katuseaknaid. Katuse katsime miljööalale sobiliku käsitsi valtsitud tsinkplekiga. Soovisime hoovi poole kahe trepikoja vahele ehitada ka rõdusid, aga kuna hoone on väga väärtuslik miljööväärtuslik hoone, siis seda teha ei lubatud. Katusekorruse aknad pidid olema väikesed kuueruudulised ajastule sobivad aknad. Ühelt poolt oli meil pisut kahju, et me ei saanud teha suurte akendega rõdusid, aga teisalt säilitas hoone oma ajaloolise miljöösse sobiva väärika välisilme.

Esialgu plaanisime maja algupärast maja välisvoodrit säilitada. Kuid kuna projektis oli meil lubatud pisut aknaavasid tõsta ning maja väljastpoolt soojustada, otsustasime siiski välisvoodri laudise vahetada. Välisvoodri laudise profiilid said valitud täpselt ajalooliste voodrilaudade koopiatena ja taastasime ka kõik maja algsed iluelemedid – vahevööd, karniisid, sarikaotsad, pärlinid ja varikatused. Hoone sai ka uued täispuidust kolmekordse klaasiga aknad. Aknad lasime teha sügava lengiga, et sisemine ehk klaaspaketiga raam satuks juba soojustatud tsooni. Taastasime ka maja ajaloolised välisuksed.

Kuna pidime valama terve esimest korrust hõlmava monoliitse betoonvundamendi, siis otsustasime panna tervesse majja ka energiat säästva gaasiküttel toimiva vesipõrandakütte lahenduse. Kõik tehnovõrgud uuendasime, vee ja kanalisatsioonitrass sai uuendatud alates tänavatrassist alates ning elektriga läksime üle uuele pingesüsteemile.

Heliisolatsiooni ja tuletõkke parandamiseks on vahelaed kaetud altpoolt kahekordse kipsplaadiga, täidetud 300 mm puistekivivilla ning pealtpoolt kaetud Steprock kivivillast heliisolatsiooniplaadiga, mis on kaetud 50 mm betooniga.

RENOVEERIMINE

Taaselustatud ajalooline väärikus

  • Hoone on täielikult renoveeritud aastal 2015, millest säilisid ainult kandekonstruktsioonid
  • Lintvundament, tugevdatud tervet esimest korrust hõlmava plaatvundamendiga, mis on soojustatud 150 mm vahtpolüstüreeniga EPS100
  • Välised kandeseinad 15 cm rõhtpalk, perimeeter soojustatud 10-12 cm väljast ja 5 cm seest
  • Uus 30 cm-se mineraalvillaga soojustatud katusekonstruktsioon, mis on kaetud käsitsi valtsitud tsinkplekiga
  • Täispuitaknad kolmekordse klaasiga, sisemises raamis klaaspakett, sisemine klaas selektiiv
  • Uus katus
  • Uus maja välisvooder, säilitades maja algupärast välimust
  • käsitsi valtsitud katuseplekk
  • Maja on soojustatud seest ja väljast
  • Täispuitaknad kolmekordse klaasiga, sisemises raamis klaaspakett, sisemine klaas selektiiv
  • Tehnovõrgud on täielikult renoveeritud
  • Autonoomne gaasiküte
  • Gaasiküttel toimiv põrandaküte. Soojuskandja vesi
  • Heliisolatsiooni ja tuletõkke parandamiseks on vahelaed kaetud altpoolt kahekordse kipsplaadiga, täidetud 300 mm puistekivivilla ning pealtpoolt kaetud Steprock kivivillast heliisolatsiooniplaadiga, mis on kaetud 50 mm betooniga.

VÕTA ÜHENDUST

Tule korterit vaatama!

KÜSI LISA